Už jsme skoro ani nedoufali, nicméně k Baltu jsme nakonec přeci jen dojeli. Na tradiční dobrodružství mladých hrdinů z dětských domovů jsme kvůli celosvětové pandemii nemohli navázat o rok později, tedy v červnu 2020, jak jsme původně plánovali, ale podařilo se nám to až o rok a pár měsíců později, tedy na konci září 2021.

V pořadí čtvrté cyklistické dobrodružství s dětmi z dětského domova bylo plánováno ve velkém. Akci měly absolvovat hned tři dětské domovy, nicméně ve finále zůstal jediný, ve kterém nezhasla poslední jiskra naděje, že se tato cesta k Baltu vůbec uskuteční. Úskalích bylo totiž už při samotném plánování spousta.

První čáru „přes rozpočet“ nám udělala červencová bouračka, při které jsme „zrušili“ naše auto s obytnou nástavbou, které může tahat velký vlek (autonehodu jsme nezpůsobili my). Auto nám dosud autoservis nebyl schopen opravit a stále čekáme, z čehož už jsem lehce unaven. Museli jsme tedy zapůjčit obytný karavan, který disponoval kuchyní, abych dětem mohl vařit, a poskytl dostatečně zázemí na celou cestu. Přeci jenom konec září není polovina června, a počasí bylo pro nás tak trochu úskalím číslo dvě. Museli jsme výrazně zkracovat přestávky na občerstvení, aby děti neprostydly, ale také proto, aby celá výprava do kempu dorazila ještě za světla. Čas se stal v některých dnech tím největším soupeřem spolu s bolavou zadnicí. Některé večery spadla teplota až na 8 stupňů a když se do toho ještě přidal déšť, bylo to o to náročnější. My jsem s fotografem Jiřím Januškou celý týden trávili za volantem support auta, kdy jsme denně najezdili přes 200 kilometrů a zajištovali pro celou výpravu vše potřebné.

Letošní Cestu k Baltu absolvovali vychovatelé a děti z Dětského domova Čeladná. Náročnou přípravu na pětidenní 580 km dlouhou cestu k moři zvládli nakonec 4 nejzdatnější – Elizabeth, Erik, Daniela a Petr. Nutno podotknut, že bez podpory vychovatelů bychom nikdy nic tak úžasného nemohli pro děti zorganizovat. Jejich vřelý přístup a vůbec možnost, kterou dětský domov dětem v tomto ohledu poskytne, je skutečně chvályhodná. Děti ani letos samozřejmě nejely jen tak samy pro sebe, ale s jejich cestou se současně spustila i veřejná sbírka, která má za cíl vybrat finance na podporu Domova seniorů Příbor a Nadačního fondu Život začíná zabývajícího se diagnostikou a léčbou onemocnění maminek a novorozenců.

Petr 17 let

Cesta k Baltu je cestou malých hrdinů, které máme jako společnost pocit zachraňovat, ale přitom, když jim dáme tu šanci a dostatek našeho času, tak dokážou posouvat své hranice, ale hlavně u toho pomáhat lidem a dětem, které si sami vybrali společně s námi.

Elizabeth 14 let

V tuto chvíli je na kontě veřejné sbírky pod záštitou Znesnáze21 bezmála 105 000 Kč. Moc rádi bychom se dostali na částku 150 000 Kč a podpořili rovným dílem nejen výše zmíněné, ale i Dětský domov Jaroměř, který momentálně shání peníze na nákup auta. Tento domov se mimo jiné stará o děti se sluchovým postižením.

Daniela 13 let

Jako každý rok chceme ukázat, že i děti z dětských domovů dokážou pomáhat ostatním a že lidé, kteří pro ně nacházejí pouze lítost, mnohdy neznají pozadí jejich života v dětském domově a nevidí, že kolem sebe mají milující vychovatele, kteří by pro ně udělali první poslední a kteří je dokážou motivovat k velkým cílům svým vlastním příkladem.

Erika

Velké díky patří Dětskému domovu Krompach, který nám každoročně poskytuje zázemí a ubytování pro děti před pondělními kilometry a který nás každý rok symbolicky „vypouští“ a přeje nám hodně zdaru na cestě k moři. Ani letos tomu nebylo jinak a celý domov nám v čele s paní ředitelkou mával na cestu. V dětském domově Krompach to vše před pěti roky začalo a je to pro nás důležité vždy startovat na tomto místě. Chci ještě moc poděkovat Jolaně s Romanem, kteří nám pomohli se svým minibusem stáhnout děti od Baltu a v ten den strávili za volantem 1300 kilometrů, aby nám pomohli. Páteční přejezd byl náročný, ale časově jsme vše zvládli a Hromová parta už od 7. hodiny ranní v sobotu byla na značkách a pomáhala na běžeckých závodech pro děti.

Mezi dětmi Pavla, Martin a René DD Čeladná

„Po první etapě máme za sebou 126 kilometrů. Počasí nám stále přeje a zatím vše probíhá bez defektů. Po celý den se pravidelně občerstvujeme a v kempu už na nás čekala teplá večeře. Zítra máme před sebou nejdelší etapu, kdy budeme muset zvládnout necelých 140 kilometrů. Je úžasné, kolik podpory se nám skrze FB dostává a sledujeme, jak lidé přispívají na sbírku.“

„Druha etapa je za námi a my máme za sebou další část Cesty k Baltu. Dnes jsme museli překonat 136 kilometrů a dorazit do kempu do 18. hodiny. Od pondělka už máme v nohách 262 kilometrů a zítra nás čeká 120. Dnes jsme v krásném kempu Helensee kousek od Frankfurtu nad Odrou. Je krásné sledovat, kolik lidí a přátel nám fandí. Bojujeme jako lvi, únava a bolest zadnice je už velká, ale nevzdáváme se. Dnes jsme se bohužel nevyhnuli dešti, ale jedeme stále dál a během cesty si zpíváme.“

„Třetí etapa je minulostí a my máme za sebou tři náročné dny. Jsme za půlkou. Dnes jsme zvládli 127 kilometrů a posledních 53 kilometrů jsme absolvovali v dešti a teplota z krásných 18°C spadla na 12°C. Unavení a zmrzlí jsme dorazili do Schwedtu nad Odrou. Občas máme nějaké připomínky, ale stále se nás drží úsměv na tváři a dobrá nálada. Dnes nás čeká nejchladnější noc a zítra velice studený den.“

„My s Jirkou po celý den zajištujeme občerstvení a každý den najedeme v autě přes 200 kilometrů, kdy musíme různě hledat nová místa a pak zase rychle přejet na další stanoviště. Po poslední pauze, jsme rovnou jeli do kempu, kde jsme hned postavili stany a začali vařit. Zítra ráno mají děti posunutý budíček a pak už na ně čekají kratší vzdálenosti. Závěr každého dne je vždy hektický, kdy musíme vše stihnout, dokud je světlo a dnes to bylo jen tak tak. Chci moc poděkovat všem, kteří přispívají a drží dětem palce, je to nádherný pocit, i když jsme všichni ovlivnění velkou únavou i tak si myslím, že ta konečná euforie bude za to stát.“

„Čtvrtá etapa je za námi a my máme v nohách už přes 500 kilometrů za poslední čtyři dny. UF! Dnešní ráno bylo deštivé a mrazivé zároveň, ale i přesto je nálada v celém pelotonu úžasná a šlapeme jako hodinky. Únava a bolest zadnice je velká, ale o to větší odhodlání máme dojet do cíle. Dnes už jsme v kempu Grambin v Oderském zálivu s krásným výhledem. Už na první občerstvovačce bylo potřeba udělat dostatek čaje, abychom se všichni zahřáli a naštěstí se trochu vyčasilo a přestalo pršet. Během toho ještě strejda René dává rozhovor pro Radiožurnál, kde ho vyzpovídala Hana Shánělová. Zítra už hurá na trajekt a nejkratší cestou k moři.“

„Jsme tu!“

Štěstí, radost a úleva po příjezdu na pláž je vždy tou nejhezčí tečkou za celým týdnem. Město Čeladná může být hrdé na své děti a vychovatele dětského domova a další dětské domovy se zase mohou těšit, že příště vyrazíme k tomu moři třeba s nimi. My už teď víme, že Cestu k Baltu Volume V s námi v červnu 2022 podniknou DD Pardubice, DD Chrudim a DD Nepomuk.

Cesta k Baltu vnesla mezi nás, naše přátele a lidi, kteří nás sledovali, hodně pozitivního. Když si vezmeme, kolik negace a zla se na sociálních sítí začalo objevovat v průběhu pandemie a nyní s blížícími se volbami, jsme rádi, že naše příspěvky naopak vzbudily vlnu povzbuzování a podpory. My všichni jsme se na celý týden stali součástí krásného příběhu zakončeného bezprostřední radostí těchto dětí a všichni jsme tahali za jeden provaz. Za to vám chci moc poděkovat.

Moc díky také ADRIA karavany, která poskytla obytné auto za poloviční cenu, Decathlonu Chodov, který nám pomohl děti vybavit a poskytl slevu na nákup. Petře, která navařila hlavní jídla na večer, Michalovi Kohoutkovi, který dovezl další dresy, aplikaci Pomáhej Pohybem a Cirk La Putyce, díky které jsme mohli dětem vše nakoupit. Samotná cesta je plně financovaná naší rodinou, tedy kempy, pohonné hmoty, obytné auto, občerstvení během cesty a náš čas. Sbírka je násobena zlatým řezem díky Nadačnímu fondu pomoci Karla Janečka a Znesnáze21. Takže díky moc celému týmu Znesnaze21, který vše připravil, abych se mohl věnovat samotné cestě.

Sbírka: https://www.znesnaze21.cz/sbirka/cesta-k-baltu-volume-iv