TomášSlavata.cz AtletikaŘepy.cz SlavataTriatlonTour.cz
Tomáš Slavata

Kdo jsem

Filantrop, který pochopil, že znevýhodněným dětem nepomůžou jen peníze od dárců, ale důležitý je i čas, který jim je člověk ochoten věnovat. A to velice často sám dělá. Děti jsou středobodem jeho života. Sám často navštěvuje dětské domovy a nabízí dětem šanci změnit svůj osud. Objíždí školy a beseduje s dětmi o tom, že každý si může najít cestu, jak svůj osud změnit. A že touto cestou je sport. A že on o tom něco ví. Sám o sobě tvrdí, že je vlastně sobec, který tím, co dělá, pomáhá nejen dětem, ale i sám sobě.

Neúnavný organizátor sportovních akcí pro děti, při kterých se snaží poskytnout dětem s horšími životními podmínkami stejné možnosti, jako mají ostatní děti, a tím jejich světy propojit. Tomáš je hlava, tělo i srdce Slavata Triatlon tour – projektu 12 triatlonových závodů pro děti, při kterých umožňuje závodit i dětem, které nemají vlastní sportovní vybavení – vždy s sebou vozí zásobu kol a všeho potřebného. A děti mohou na jeho závodech kolo (často své první v životě) vyhrát. Tomáš Slavata založil sportovní oddíl Atletika Řepy při Základní škole Jana Wericha, kde fungují také sportovní třídy a díky kterému se realizují atletické závody, např. Dětská Atletická liga. Každoročně s partou dětí z dětského domova vyráží na tuto 580 km dlouhou cestu, během které s dětmi vybírají peníze na pomoc jiným.

Dříč, který zvládne týdně až 5 akcí napříč celou republikou – se svými přáteli a rodinou, kteří si říkají Hromová parta vybudují na zelené louce celé závodní zázemí a večer se zase přesunou dál. Neudiví Vás, že je Tomáš sportovec – terénní triatlonista, který to dotáhl až na MS na Havaji, ale který pochopil, že sport není jen cíl, ale také prostředek, jak změnit svůj život.

Člověk, který pomáhá všude tam, kde je to potřeba, třeba i v uprchlických táborech na Ukrajině. Tomáš prodal vlastní byt, aby měl peníze na zajištění aktivit pro děti. Ve 21 letech se stal náhradním tátou, který poskytl domov svým dvěma synovcům a později dalším dětem, kterým vlastní rodina scházela.

Pro ostatní svět je to ale Active local hero a touto evropskou cenou byl také v roce 2020 oceněn.

V současné době se věnuje těmto aktivitám a projektům:

  • Vlajkovou lodí Tomáše Slavaty je Triatlonová Tour – série triatlonových závodů, které jsou po celé České republice od roku 2009 pořádány pro děti mezi 7 a 18 lety. Tento projekt zapojuje jak děti z dětských domovů, tak děti z běžných rodin a přirozenou cestou je svádí dohromady. Mimo jiné pomáhá při organizaci dětských závodů jiným organizátorům. Ročně se jedná až o 50 akcí pro děti, které realizuje či spoluorganizuje.
  • V roce 2010 založil atletický oddíl v Řepích, kde mají děti šanci ochutnat královnu sportu i v rámci Dětské Atletické Ligy. Postupem času tam také vznikly sportovní třídy a děti tak mají rozšířenou výuku. Pro některé děti je tento oddíl zcela zdarma.
  • Spolu s hercem a scenáristou Rostislavem Novákem vytvořil Tomáš Slavata projekt La Putyka – Inspirace dětem, v jehož rámci je od prosince 2010 uváděno představení La Putyka speciálně pro děti z dětských domovů. Děti se takto mohou osobně seznámit s protagonisty inscenace a s divadelním zákulisím.
  • Skrze pořádání tréninkových sportovních kempů v různých disciplínách (atletika, triatlon, horská kola, běh, plavaní) se Tomáš snaží společensky znevýhodněným dětem poskytovat čas a individuální pozornost, kterou tolik potřebují.
  • Celoročně Tomáš absolvuje besedy po celé České republice jak v dětských domovech, tak základních školách. Seznamuje děti se svým příběhem. Snaží se tímto nalézat konkrétní příběhy dětí, se kterými dokáže pak trávit čas a snaží se je učit, že hendikepy nejsou důvodem, abychom nežili své sny.

To je Tomáš Slavata.