Je to již 25 let, co se snažím měnit věci kolem sebe a jít svou vlastní cestou a na té cestě pomáhat jak jen to jde. Za tu dobu jsem dal domov pěti dětem z nelehkého prostředí a ty poslední kluky máme stále doma. Za posledních 14 let jsme realizovali přes 560 sportovních akcí pro děti, které byly zcela zdarma a podpořili tím nespočet dětí a jejich příběhy. Za tím vším je velký kus práce a velká motivace, že za člověka musí hovořit činy. Ať už to mé okolí vnímá jakkoliv, tak je důležité si uvědomit, že tu možnost má každý a je potřeba začít u sebe. Za tu dobu člověk přijímá to uznání a přichází i ta odvrácená strana, kdy se neodpouští být v něčem úspěšný a naplnit tím svůj osud. Připravit každý rok celý ten kolotoč akcí a pomoci druhým je náš čas, naše peníze a hlavně touha být oporou pro děti a lidi kolem nás. Jsem naivní člověk a je těžké tomu uvěřit, že by mohl někdo dělat věci jen tak a nezištně. To vše pomáhá i mně samotnému. Dnes je to deset let od prvního velkého ocenění za mou práci a odhodlanost a stále tu jsem se svou rodinou a stále pomáháme. Těšíme se na Vás v tomto roce a díky všem, kteří jsou v tom s námi a mám vaši důvěru.
To, co teď vidíte, je dlouholeté budování a velký kus práce, který je lemován uznáním a konkrétními činy.
Beactive 2020
V každém okamžiku svého života se rozhodujeme – ať už si to naplno uvědomujeme nebo ne. A právě tato rozhodnutí dávají našemu životu směr. Triatlonista Tomáš Slavata díky nim a prostřednictvím sportu už dlouhé roky pomáhá dětem, především z dětských domovů. Jeho projekty nyní ocenila také Evropská komise a jako první Čech tak získal cenu „#BeActive Local Hero” za rok 2020.
„Je to hrozně silný zážitek, obzvlášť v téhle covidové době, kdy se nesportuje. Napnuli jsme síly, abychom dětským domovům pomohli jinak. Spánku je málo, jsem unavený, ale o to větší je to satisfakce,“ přiznal dojatě Slavata. „Jako malý kluk jsem snil, že dokážu něco změnit, a najednou je to tady.“
2017 Tomáš Slavata mezi 17 výjimečnými ve speciálu Forbes
„Jsem zdravý a mám možnost věci kolem sebe měnit, tak prostě nechci zklamat sám sebe tím, že bych něco vzdal,“ dodává rezolutně. Když jako kluk předběhl ujíždějící tramvaj, něco se v něm zlomilo. Z grázlíka z problémové rodiny se stal sportovec.
2021 Cena Ď. Právě jsme na půdě Národního Divadla převzali ocenění za pomoc během pandemie. Cena Ď je česká cena určená všem, kteří svými dobrými skutky posouvají naši společnost někam dál. Na tuto cenu jsme byli jako Hromová parta nominováni dětskými domovy, kterým jsme v době pandemie byli velkou oporou. V různých kategoriích se postupuje od krajského až po celostátní kolo, které se dnes vyhlašovalo na Nové scéně Národního divadla. Moc si vážíme toho, že jsme si zasloužili tak krásné uznání a mohli se v sále setkat třeba s ředitelem pražské ZOO a jinými významnými osobnostmi, kteří stojí za velkými činy ač se o nich třeba moc neví. Ta cena patří Vám všem a moc děkujeme za projevenou důvěru. Hromová parta
Cena Fair Play
Ročník 2008 prestižního mezinárodního závodu Adrenalin Cup se mohl snadno proměnit ve velmi smutnou událost, nebýt Tomáše Slavaty. Ten neváhal těsně před cílem závodu zastavit a poskytnout pomoc soupeři, čímž mu dle zdravotníků zachránil život. ČKFP mu za tento čin v roce 2009 udělil čestný diplom za záchranu života.
Esquire Man 2014
Proč si Tomáš Slavata zasluhuje svou nominaci v anketě Esquire Man… Jednoznačně proto, že svým jménem nenominuje jen sám sebe, ale příběh, který ho v životě posunul a dokázal nastartovat stovky dobročinných akcí pro děti z dětských domovů a sociálně slabých rodin.Tomáš Slavata. Sportovec, který se účastnil světových triatlonů v sérii Xterra (Havajské ostrovy) a nejnáročnějších triatlonových závodů Ironman, ale také člověk, ve kterém je skryt příběh chlapce vystaveného alkoholismu své matky, ale také otce, který ve svých 21 letech adoptoval své synovce po tom, co se jich vlastní matka vzdala, a v neposlední řadě také člověka, který pro to, aby dětský svět neztrácel naději, organizuje besedy a závody pro děti, jež svým příkladem inspiruje k plnohodnotnému životu ve společnosti.
Cena Via Bona: Anketa Filantrop dvacetiletí
Letošní ročník Ceny Via Bona je výjimečný – je symbolickou oslavou dvaceti let, co Nadace Via otevírá cesty k filantropii. Komise vybrala z dvacetileté historie 20 nejsilnějších příběhů. O nich mohla do 14. května 2017 hlasovat veřejnost, filantropové dvacetiletí budou vyhlášeni 23. května. „Chceme, aby se dobročinnost, štědrost a starost o druhé staly běžnou součástí života lidí v Česku,“ přeje si Nadace Via a připomíná, že věnovat lze nejen peníze, ale i čas, energii či zkušenosti.
Má slova:
Už dvacet let oceňuje Nadace Via ty, kteří pomáhají druhým. Letošní ročník Ceny Via Bona za filantropii je výjimečný. Vybrali dvacet nejsilnějších příběhů z celé dvacetileté historie ocenění. Je mi velkou ctí být mezi těmito lidmi. Můj hlas patřil paní Wasserbauerové, která už desítku let bojuje za lidské životy a proto Vás všechny prosím, aby jste hlas, který by jste dali mne, dejte této pani. Je to neskutečně silná žená, která s velkou čistotou v srdci pomáhá, aby lidé kolem nás nemuseli odcházet dřív než si splní své sny. A proto sdílejte, hlasujte a podpořte můj zaměr, aby tuto cenu získala právě ona. Mám před sebou ještě velký kus práce a musím se vší pokorou, jít krok za krokem, abych dokázal to co ostatní, kteří jsou v anketě Nadace Via – The Via Foundation.
V roce 2015 byl vybrán v projektu Českého Rozhlasu Hrdinové 20 století. Kampaň vyzdvihla 20 příběhu lidí, kteří bojují za lidi kolem sebe.
Tomáš Slavata pomáhá dětem z dětských domovů | Témata (rozhlas.cz)
Dne 9. 10. 2012 se v Centru současného umění DOX Praha se uskutečnilo slavnostní udílení cen v rámci soutěže Projektový manažer roku 2012. Tomášovo životní snažení dospělo k nominaci na Charitativní projekt roku 2012 a tento večer předstoupil před porotu a projevem, dokázal získat nejen cenu Charitativního projektu roku, ale také cenu publika díky hlasování v rámci kategorie Ceny sympatie.
Přikládám projev, kterým jsem se snažil před porotou vyjádřit svou práci:
Je těžké posoudit, který projekt je nejlepší, když každý vychází z lidské podstaty pomoci někomu druhému a každá podána ruka si zasluhuje uznání.
Mé projekty vychází z jednoduché myšlenky integrace a rovnocennosti. Nezaleží na tom, odkud startujeme nebo jaký hendikep si neseme, ale že bojujeme a nevzdáváme se. Sebelítost je častý jev dnešní doby a mnoho lidí se upíná ke svým problémům jako k věcem, které nejdou řešit a propadnou strachu. Je to přesně to, co nás brzdí žít naše sny. Projekt je ojedinělý především tím, že se snaží nevytvářet oddělené komunity, ale spojovat všechny děti bez rozdílu jejich světů a intenzivně pracovat s dětmi z dětských domovů a veřejností, aby pomohl zbořit mýty, které naše společnost vytvořila, o dětech z „problémového“ světa a ukázat běžné populaci na těchto akcích, jak moc se mýlí.
V jednadvaceti letech jsem si do pěstounské péče vzal své dva synovce z dětského domova a snažil se jim vytvořit zázemí, dát jim lásku a pocit bezpečí. Snažil jsem se je dobře vychovat a naučit je, že je důležité plnit si svá přání a sny, a hlavně bojovat za všech okolností, být dobrým a upřímným člověkem. Dnes si kluci žijí každý svůj život, stalo se ale, že i přes všechnu snahu jeden z mých synů nedokázal tuto šanci uchopit a proklouzl mi tak mezi prsty. On sám začal bojovat v kriminálním světě, a možná i tato moje osobní zkušenost ve mně zažehla myšlenku, vytvořit dětem z celé republiky, které mnohdy neví, jak uchopit svoje sny a bojovat, závody a tréninkové kempy, které jim pomáhají jít tím správným směrem – bojovat, věřit si, snít a sny si plnit.
Posílám dál jen to, co zachránilo mne, každý v tom uvidí to, co on sám chce (úspěch, naparování, žárlivost, výzvu či závist), já sám v tom vidím záchranu svého života. Je to jen posun kupředu a to, že mohu žít své sny a bojovat každý den nejen za sebe.
Mě samotnému se povedlo žít svůj sen, a proto prosím nehledejte v mé práci a projektech odbornost, ale lidskou podstatu a záchranu toho malého kluka, který se nechtěl vzdát. Stále přemýšlím kde, a proč tu existují takové rozdíly a proč lidé přestali tolik věřit ve své sny. Kde je ta společnost, která dokáže měnit věci kolem sebe a tím dělat i sebe samu šťastnou. Je příčinou sobectví dnešního světa, anebo jen strach bojovat? Nejde mi o dokonalý svět ani o dokonalost jedince, ale o svět, který má lidskost.
Moc Vám všem děkuji za podporu, a hlavně těm lidem, kteří mne i přes těžká rozhodnutí v tomto roce, nepřestali věřit.
Praha 17 ocenila triatlonistu Tomáše Slavatu, když mu její starostka Jitka Synková předala čestnou plaketu této městské části. Sportovec ocenění převzal 2. května na radnici v Řepích, jejichž obyvatelem je už déle než dvacet let.
Triatlonista, který od svých 21 let vychovával dvě děti z dětského domova, je organizátorem triatlonových akcí na podporu dětí z dětských domovů a sociálně znevýhodněných rodin. „Radní naší městské části se rozhodli vyjádřit uznání mladému sportovci, jehož osobní i sportovní život a angažovanost v oblasti šíření myšlenky fair play je příkladem nejen pro obyvatele Řep,“ uvedli zástupci radnice, proč si pro ocenění zvolili právě Slavatu.
Jednatřicetiletý Slavata letos rozjel už druhý ročník triatlonové tour pro děti z dětských domovů. Zároveň pro ně pořádá besedy a zajišťuje jim sportovní výbavu.
„Chci se s dětmi co nejvíc podělit o to, co pro mne bylo v životě nejtěžší, aby ve mně mohly uvidět kus sebe a začaly věřit, že nic není opravdovou překážkou pro uskutečnění i hodně odvážných přání,“ nechal se Slavata slyšet, co jej inspirovalo k uskutečnění projektu.
Řepská plaketa není pro Slavatu první cenou v tomto roce. V březnu obdržel od Mezinárodního olympijského výboru ocenění Sport a společenská odpovědnost, které převzal během slavnostního vyhlášení cen Českého klubu fair play za rok 2011.
2014 Tomáš Slavata získal řád dobrého srdce – Radio Impuls „Pošli to dál,
Rádio Impuls se rozhodlo ocenit a podpořit lidi, kteří dlouhodobě a nezištně vykonávají něco prospěšného pro své okolí.
2012 Tomáš Slavata obdržel cenu Mezinárodního olympijského výboru (IOC). Tato prestižní cena, která je předávána vždy prostřednictvím jednotlivých národních olympijských výborů, je udílena pravidelně již od roku 1985 a její téma vždy reflektuje současné trendy jak ve společnosti tak ve sportovním světě. Pro letošní rok byla vypsána na téma “Sport a sociální odpovědnost“. Tomáš ji v této kategorii dostal na základě své aktivní činnosti na svém projektu na podporu dětí z dětských domovů a sociálně znevýhodněných rodin a za organizaci mnohých akcí, které mají za cíl integrovat tyto děti do společnosti a vést mladé lidi k vzájemné solidaritě. Významnost této ceny dokládají jména osobností, kterým byla v předešlých letech udělena. Za mnohá velká jména ze světa sportu uveďme například běžkyni a bojovnici za práva žen Teglu Loroupe či hokejistu a zlatého olympionika Jaromíra Jágra.
Projekt na podporu dětí z dětských domovů a sociálně znevýhodněných.
Tento projekt je unikátní a cenný, neboť na rozdíl od mnoha jiných projektů zohledňuje reálnou situaci a snaží se řešit aktuální, skutečné otázky. Tomáš Slavata, vzhledem ke své minulosti, nebere ohled na jakékoliv předsudky, které panují o dětech z dětských domovů a sociálně znevýhodněných rodin, naopak zná skutečné potřeby dětí a ty se snaží naplňovat. Vychází primárně z toho, že hlavní potřebou těchto dětí nejsou materiální hodnoty, ale kontakt s « reálným světem » a « reálnými lidmi ». Proto hlavní investicí do tohoto projektu nejsou peníze, ale čas a pozornost dospělých. Vzhledem k Tomášově zkušenosti je pro tyto účely využit sport. Projekt se tedy pomocí sportu snaží děti co nejvíce integrovat do společnosti a připravit je na jejich budoucí život v praxi. Jednou z nejvýznamnějších hodnot, kterou se Tomáš dětem snaží vštípit, je solidarita. Je důležité, aby se děti dokázaly navzájem vnímat bez ohledu na sociální postavení. Toto je realizováno například pomocí projektu Albert Triatlon Tour, La Putyka – Inspirace dětem, treninkové kempy a individiuální podpora jedince, kde spolu děti z « běžných » rodin s dětmi ze sociálně slabých rodin či s dětmi s dětských domovů. Děti si zde mohou uvědomit, že vyhrát může každý, bez ohledu na to, zda ho na závod doprovodili rodiče či „tety“ vychovatelky.
Moc Vám všem děkuji za Vaši podporu v tom co dělám. Věřím, že nezklamu důvěru, která mi byla tímto oceněním dána. Tato cena je cenou pro Vás všechny, kteří mne po celou tu dobu podporovali.
Tomáš Slavata 2012
Ve čtvrtek 3. října 2013 proběhlo v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí slavnostní vyhlášení vítězů 16. ročníku Ceny Via Bona . Nadace Via
Velmi silným příběhem letošního ročníku Cen VIA BONA je osud Tomáše Slavaty, který se stal jednoznačným vítězem kategorie Srdcař roku. Jak už bylo zmíněno, Tomáš, sám velký sportovec, se dnes neúnavně věnuje pomoci dětem ze sociálně slabších rodin a dětských domovů. Jak sám uvádí, takových lidí je více, ale málokdo z nich pochází z problematické rodiny, kdy ho vychovávala převážně ulice. V době dospívání v sobě Tomáš objevil nečekanou vůli svůj život změnit, opustil problémové prostředí a svou přebytečnou energii směřovat do sportu. Brzy zjišťuje, že pomocí sportu může pomoci nejen sám sobě, ale i jiným. V 21 letech si bere do pěstounské péče své dva nezletilé synovce a nabízí jim zázemí, které v dětství sám postrádal. K tomu organizuje řadu sportovních aktivit pro děti a ukazuje jim svým příkladem, že i přes nepřízeň osudu a těžké dětství lze v životě dosáhnout svých snů. On sám, aby toto vše nastartoval prodal byt a odstěhoval se na ubytovnu, aby následující dva roky budoval zázemí, s kterého začal zcela zdarma realizovat sportovní akce, které propojuji a inspirují.
Zlaté Srdce 2021
„Zlatým srdcem“, které i dnes zažilo svou premiéru a bude v budoucnu udělováno těm, kteří budou nezištně pomáhat dětským domovům. Tomášovi pak celý sál tleskal ve stoje a myslím si, že to pro něho bylo to nejcennější. Ten pocit své užitečnosti. Náš malý velký princ | Tomáš Slavata (tomasslavata.cz)