Pokud jste se v úterý, 20.5. 2014, náhodou či nedopatřením ocitli v blízkosti dopravního hřiště v Náchodě, jistě vám neunikl cvrkot dětí, které pokoušely trať v rámci závodu Slavata Triatlon Tour. V pořadí již 4. ročník akce zaštiťované českým triatlonistou a filantropem Tomášem Slavatou a městem Náchod na svém místním stanovišti uvítal necelých 100 dětí rozdělených do 11 kategorií podle věku a pohlaví.

Turnajové klání, kterému oproti minulým ročníkům přálo i krásné počasí, je unikátní tím, že se v něm na startovní čáru staví děti z běžných rodin a dětských domovů a všechny děti, nezávisle na umístění, mají náhodným losem šanci vyhrát nové jízdní kolo.

Triatlonová tour v sobě ovšem nese více než jen závodění a touhu po vítězství. Tomáš Slavata se již několik let věnuje charitativní činnosti a podporuje děti z nefunkčních rodin a dětských domovů. Navzdory  dětství prožitém na Malé Straně po boku matky alkoholičky se Tomáš vzepřel osudu a začal plnit sny dětem, které se narodily do podobného prostředí jako on sám. Svou pílí a bojem za lepší svět se mu za pomoci nadačního fondu Inspirace dětem daří organizovat projekty  a pomáhat dětem po celé České republice. Mezinárodní olympijský výbor mu v roce 2012 udělil cenu s názvem Sport a společenská odpovědnost, čímž se stal nejmladším nositelem tohoto ocenění na světě. Zařadil se tak po bok hokejisty Jaromíra Jágra, jehož o rok dříve MOV ocenil jako vzor pro mládež. Za své dobročinné úsilí získal prestižní veřejné ocenění VIA BONA a stal se Srdcařem roku 2013.

Slavata Triatlon Tour letos v Náchodě odstartovalo v pořadí svůj druhý závod a má před sebou ještě desítku dalších po rozdílných koutech České republiky s finálovým utkáním v Praze. Z několikametrového vleku nesoucího jméno celé akce v místě konání vždy vyskočí hromová parta v čele s Tomášem a pod jeho taktovkou připravuje zábrany, natahuje mlíka, rozmísťuje kužely a staví depo pro kola. Oddychne si málokdy, jelikož vypomáhá jak s moderováním, rozdáváním diplomů, dokumentací,  tak i úpravou trasy v průběhu závodu.

Bedny vítězů tentokrát ovládly děti z Dětského domova Dolní Lánov, které na závodní klání dorazily v hojném počtu a v doprovodu svých vychovatelů. Ti po celou dobu závodu nenechali své dobře připravené svěřence oddychnout, měřili časy a svými hlasy své děti burcovali k lepším výkonům. Ti se spolu s ostatními spolubojovníky snažili doběhnout předběžce Tomáše, který měl v katergorii starších dětí už namále. „Ten Murgoš mě pěkně prohnal,” komentoval výkon vítěze v kategorii do patnácti let, Denise Murgoše.

Nebojácným štěstí přeje, a tak se na start postavili i kolemjdoucí závodníci, kterým bylo na místě propůjčeno jízdní kolo s helmou. Nejeden z nich si domů nesl diplom s umístěním do třetího místa.

Akci svou přítomností podpořil i starosta města Náchoda, Jan Birke, který svým nadšením a otevřeností sportu dodal odvahu mladým sportovcům a za celou akci Tomášovi poděkoval. Jak děti, tak i dospělí si z akce odnesly krásné zážitky a ti nejrychlejší dokonce i originální poháry českého profi triatlonisty Martina Matuly.

Další štací Slavata hromového týmu jsou moravská města Třebíč a Telč, kde se opět bude rozdávat radost mezi mladé sportovce. Motto letošního ročníku Slavata Triatlon Tour „Vzepři se osudu” by  mělo motivovat mladé sportovce k překonávání překážek. V dětských tvářích bylo skutečně patrné, jak moc bojují a jak moc své limity dokážou překonat. Snad se jim to podaří i v životě.