TomášSlavata.cz AtletikaŘepy.cz SlavataTriatlonTour.cz
Tomáš Slavata

Ocenění

Mezinárodní olympijský výbor mu v roce 2011 udělil cenu s názvem Sport a společenská odpovědnost. Je nejmladším nositelem tohoto ocenění na světě. Zařadil se tak po bok hokejisty Jaromíra Jágra, jehož o rok dříve MOV ocenil jako vzor pro mládež.

Tomáš Slavata obdržel cenu Mezinárodního olympijského výboru (IOC). Tato prestižní cena, která je předávána vždy prostřednictvím jednotlivých národních olympijských výborů, je udílena pravidelně již od roku 1985 a její téma vždy reflektuje současné trendy jak ve společnosti  tak ve sportovním světě. Pro letošní rok byla vypsána na téma “Sport a sociální odpovědnost“. Tomáš ji v této kategorii dostal na základě své aktivní činnosti na svém projektu na podporu dětí z dětských domovů a sociálně znevýhodněných rodin a za organizaci mnohých akcí, které mají za cíl integrovat tyto děti do společnosti a vést mladé lidi k vzájemné solidaritě. Významnost této ceny dokládají jména osobností, kterým byla v předešlých letech udělena. Za mnohá velká jména ze světa sportu uveďme například běžkyni a bojovnici za práva žen Teglu Loroupe či hokejistu a zlatého olympionika Jaromíra Jágra.

https://www.olympijskytym.cz/article/triatlonista-tomas-slavata-obdrzel-cenu-mezinarodniho-olympijskeho-vyboru


Český klub fair play. ČKFP mu v roce 2008 udělil čestný diplom za záchranu života jednoho ze svých soupeřů v průběhu závodu.

Ročník 2008 prestižního mezinárodního závodu Adrenalin Cup se mohl snadno proměnit ve velmi smutnou událost, nebýt Tomáše Slavaty. Ten neváhal těsně před cílem závodu zastavit a poskytnout pomoc soupeři, čímž mu dle zdravotníků zachránil život. ČKFP mu za tento čin v roce 2009 udělil čestný diplom za záchranu života.

https://www.tyden.cz/rubriky/sport/ostatni-sporty/mirek-dusin-ceskeho-sportu-jak-zachranit-sam-sebe-i-ostatni_229820.html


Čestná plaketa. Triatlonistovi Tomáši Slavatovi byla 2. května 2012 na řepské radnici udělena Čestná plaketa Městské části Praha 17. Radní městské části se tak rozhodli vyjádřit uznání mladému sportovci, jehož osobní i sportovní život a angažovanost v oblasti šíření myšlenky fair play je příkladem nejen pro obyvatele Řep, ale celé České Republiky.

Praha 17 ocenila triatlonistu Tomáše Slavatu, když mu její starostka Jitka Synková předala čestnou plaketu této městské části. Sportovec ocenění převzal 2. května na radnici v Řepích, jejichž obyvatelem je už déle než dvacet let. Jednatřicetiletý Slavata letos rozjel už druhý ročník triatlonové tour pro děti z dětských domovů. Zároveň pro ně pořádá besedy a zajišťuje jim sportovní výbavu.


V soutěži Projektový manažer roku 2012 vyhrál v kategorii Charitativní projekt. Ocenění bylo o to krásnější, že navíc od publika získal Cenu sympatie.

https://www.olympijskytym.cz/article/tomas-slavata-ziskal-cenu-charitativni-projekt-roku-2012


Za své odhodlání měnit svět kolem sebe a učit děti i dospělé žít své sny obdržel v roce 2013 od Nadace VIA  – ocenění Srdcař roku.

Velmi silným příběhem letošního ročníku Cen VIA BONA je osud Tomáše Slavaty, který se stal jednoznačným vítězem kategorie Srdcař roku. Jak už bylo zmíněno, Tomáš, sám velký sportovec, se dnes neúnavně věnuje pomoci dětem ze sociálně slabších rodin a dětských domovů. Jak sám uvádí, takových lidí je více, ale málokdo z nich pochází z problematické rodiny, kdy ho vychovávala převážně ulice. V době dospívání v sobě Tomáš objevil nečekanou vůli svůj život změnit, opustil problémové prostředí a svou přebytečnou energii směřovat do sportu. Brzy zjišťuje, že pomocí sportu může pomoci nejen sám sobě, ale i jiným. V 21 letech si bere do pěstounské péče své dva nezletilé synovce a nabízí jim zázemí, které v dětství sám postrádal. K tomu organizuje řadu sportovních aktivit pro děti a ukazuje jim svým příkladem, že i přes nepřízeň osudu a těžké dětství lze v životě dosáhnout svých snů. On sám, aby toto vše nastartoval prodal byt a odstěhoval se na ubytovnu, aby následující dva roky budoval zázemí, s kterého začal zcela zdarma realizovat sportovní akce, které propojuji a inspirují.

https://www.nadacevia.cz/wp-content/uploads/2017/05/booklet-viabona-2017.pdf


V roce 2014 byl nominován na cenu Esquire Man, která vyzdvihuje zajímavé lidi ve společnosti a pořádné dobrodruhy.

Proč si Tomáš Slavata zasluhuje svou nominaci v anketě Esquire Man… Jednoznačně proto, že svým jménem nenominuje jen sám sebe, ale příběh, který ho v životě posunul a dokázal nastartovat stovky dobročinných akcí pro děti z dětských domovů a sociálně slabých rodin.Tomáš Slavata. Sportovec, který se účastnil světových triatlonů v sérii Xterra (Havajské ostrovy) a nejnáročnějších triatlonových závodů Ironman, ale také člověk, ve kterém je skryt příběh chlapce vystaveného alkoholismu své matky, ale také otce, který ve svých 21 letech adoptoval své synovce po tom, co se jich vlastní matka vzdala, a v neposlední řadě také člověka, který pro to, aby dětský svět neztrácel naději, organizuje besedy a závody pro děti, jež svým příkladem inspiruje k plnohodnotnému životu ve společnosti.


V roce 2014 získal řád dobrého srdce od Rádia Impuls a Ocenění od města Náchod za svou charitativní činnost. Rádio Impuls se rozhodlo ocenit a podpořit lidi, kteří dlouhodobě a nezištně vykonávají něco prospěšného pro své okolí.


Od roku 2015, je také členem správní rady Nadačního Fondu Pomoci, který pomáha lidem, kteří se dostanou do tíživé situace a spravedlnost je v nedohlednu.

https://www.nfpomoci.cz/kdo-jsme


 V roce 2015 byl vybrán v projektu Českého Rozhlasu Hrdinové 20 století. Kampaň vyzdvihla 20 příběhu lidí, kteří bojují za lidi kolem sebe.

https://temata.rozhlas.cz/tomas-slavata-pomaha-detem-z-detskych-domovu-8154316


V roce 2017 byl časopisem Forbes a Nadaci Via vybrán mezi 20 filantropu České republiky, kteří věnuji svůj čas a peníze na pomoc dětem a lidem kolem sebe.

Tomášova slova: „Už dvacet let oceňuje Nadace Via ty, kteří pomáhají druhým. Letošní ročník Ceny Via Bona za filantropii je výjimečný. Vybrali dvacet nejsilnějších příběhů z celé dvacetileté historie ocenění. Je mi velkou ctí být mezi těmito lidmi. Můj hlas patřil paní Wasserbauerové, která už desítku let bojuje za lidské životy a proto Vás všechny prosím, aby jste hlas, který by jste dali mne, dejte této pani. Je to neskutečně silná žená, která s velkou čistotou v srdci pomáhá, aby lidé kolem nás nemuseli odcházet dřív než si splní své sny. A proto sdílejte, hlasujte a podpořte můj zaměr, aby tuto cenu získala právě ona. Mám před sebou ještě velký kus práce a musím se vší pokorou, jít krok za krokem, abych dokázal to co ostatní, kteří jsou v anketě Nadace Via – The Via Foundation.“

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/aby-mohl-pomahat-druhym-prodal-byt-a-odstehoval-se-na-ubytov/r~20920c70356711e783780025900fea04/?redirected=1514939687


V roce 2020 získal jako první Čech cenu „#BeActive Local Hero”. Evropská komise tak ocenila jeho sportovní projekty, díky kterým už dlouhé roky pomáhá dětem, především z dětských domovů.

V každém okamžiku svého života se rozhodujeme – ať už si to naplno uvědomujeme nebo ne. A právě tato rozhodnutí dávají našemu životu směr. Triatlonista Tomáš Slavata díky nim a prostřednictvím sportu už dlouhé roky pomáhá dětem, především z dětských domovů. Jeho projekty nyní ocenila také Evropská komise a jako první Čech tak získal cenu „#BeActive Local Hero” za rok 2020.

https://www.olympijskytym.cz/article/pocta-pro-cesko-triatlonista-slavata-ziskal-evropskou-cenu-beactive-local-hero

https://www.facebook.com/watch/?v=418303699506894&ref=sharing


V roce 2021 a 2023 získal na půdě Národního divadla celostátní hlavní cenu Grand Prix Cenu Ď za dlouholetou podporu dětským domovům a vůbec dětem z nelehkého prostředí.

Cena Ď je česká cena určená všem, kteří svými dobrými skutky posouvají naši společnost někam dál. Na tuto cenu jsme byli jako Hromová parta nominováni dětskými domovy, kterým jsme v době pandemie byli velkou oporou.

http://www.cena-d.cz/


V roce 2021 byl oceněn „Zlatým srdcem“ Federací dětských domovů, která ho jmenovala svým čestným členem. Toto ocenění mělo svou premiéru a bude v budoucnu udělováno těm, kteří budou nezištně pomáhat dětským domovům.

„Zlatým srdcem“, které i dnes zažilo svou premiéru a bude v budoucnu udělováno těm, kteří budou nezištně pomáhat dětským domovům. Tomášovi pak celý sál tleskal ve stoje a myslím si, že to pro něho bylo to nejcennější. Ten pocit své užitečnosti.