Druhá červnová neděle bude na Špejcharu patřit dětským domovům a rodinám s dětmi

Asi dvě stě dětí z celé České republiky se v neděli 10. června v 10 hodin sjede na pražskou Letnou, aby se učily žonglovat, tancovat, zpívat, skákat na trampolíně a dělat další akrobatické kousky. Tyto základní disciplíny nového cirkusu budou děti moci vstřebávat v unikátním prostředí cirkusového stanu. Po skončení tréninků se mohou těšit na výlet do daleké Afriky, na který je vezmou herci Divadla Drak z Hradce Králové se svým představením Černošská pohádka.

Tréninky povedou herci a akrobaté z pražského novocirkusového souboru La Putyka, pro nějž se Špejchar stal na první dva letní měsíce druhým domovem díky projektu ChapiteauX. „La Putyka – inspirace dětem“ má být pro děti i pro soubor samotný příjemně stráveným dopolednem. Ale nejen tím.
„Jsme rádi, že se děti setkávají s naší prací a že to pro ně může být inspirace. Někdy stačí jediný impulz, aby se probudil zájem a nastartoval skrytý talent. A v dětských domovech je talentovaných dětí hodně,“ říká Rosťa Novák, principál Cirku La Putyka, sám herec, performer, akrobat a loutkoherec. „Sám vím, jak je v dětství a mládí důležité uchopit nějaké téma a mít vzor. Byl jsem divoké dítě a ještě divočejší teenager.“

Na projektu „La Putyka – inspirace dětem“, v rámci něhož se soubor setkává s dětmi z dětských domovů, spolupracuje Rosťa Novák již několik let s Tomášem Slavatou. Tento úspěšný triatlonista si ve svých 21 letech osvojil dvě děti z dětského domova a vedle sportovní kariéry nepřestává pracovat pro ty nejmladší z dětských domovů.

„Jsem za tuto spolupráci velice rád. La Putyce a Rosťovi patří velký dík za to, že mi umožnil skrze projekty, které dělám pro děti – ať už z dětských domovů, nebo z rodin, které to nemají jednoduché – vstoupit do krásného světa umění,“ vysvětluje Tomáš Slavata. Jeho projekty pro děti jsou o sportu a o motivaci, kterou člověk potřebuje k naplňování svých snů.

Díky projektu „La Putyka – inspirace dětem“ může malým zájemcům předvést úplně jiný způsob spojení sportu a divadla. „Je to jen zlomek toho, co lze pro ty děti udělat, ale věřím, že třeba alespoň jedno dítě ze sta načerpá inspiraci a řekne si, že chce být jako Rosťa nebo jeho kamarádi. A dokáže to,“ doufá Tomáš Slavata.

Další informace:
„La Putyka – inspirace dětem“: Projekt vznikl s myšlenkou podporovat děti z dětských domovů, nabízet jim jiný, inspirativní pohled na spojení divadla a cirkusu. Děti, ale i dospělí se v každodenním rušném městě ocitnou v originálním cirkusovém šapitó, kde se jim představí akrobaté, tanečníci a klauni a kde si budou moci i ti nejmenší na chvíli vyzkoušet, jaké je to být na chvíli akrobatem, tanečníkem, nebo třeba žonglérem. Občerstvení pro děti zajistí Nadační Fond Albert a KMV Mattoni.


Tomáš Slavata: Úspěšný triatlonista a nejmladší nositel ceny Mezinárodního olympijského výboru Sport a společenská odpovědnost. Více informací na https://tomasslavata.cz.

Projekt ChapiteauX: Od začátku června do konce července 2012 vystupuje Cirk La Putyka ve vlastním cirkusovém stanu na pražském Špejcharu. Kromě svých čtyřiceti představení nabízí i bohatý doprovodný program. Více informací na http://www.chapiteau-x.cz.

Rosťa Novák: Principál souboru Cirk La Putyka. Stojí za mnoha projekty, jimiž změnil pohled na dnešní umění a které byly oceněny řadou prestižních cen. Nebál se přijmout výzvu dnešního světa. Vystoupení, jež berou dech, jsou toho důkazem.

Martina Suchá, martina@laputyka.cz, telefon 602 11 85 27