Dárek

Když jsem na své narozeniny dostal letenky, které mi otevřely cestu do Austrálie, zdaleka jsem netušil,  jakou výzvu tím před sebe postavím a zdali si jen odpočinu od všeho, co dělám pro děti a lepší svět, ve  kterém chcí žít a bojovat. Byla to také možnost odjet na dovolenou před tím, než příjmu do svého domova Dominika, který byl stále v dětském domově a já o něj zažádal.

Tady jsem zjistil, co jsem dostal k narozeninám – Letenky Austrálie.

Výzva

Rozhodl jsem se, že pokud do Austrálie 6. ledna 2014 odletím, nebude to jen o odpočinku a cestování, ale započne se cesta tvrdé přípravy, jejímž vyvrcholením bude závod v Africe na IRONMAN triatlonu a boj v sezoně o ty nejlepší příčky.

Výzva byla jasná

Trénink

Když jsem 8. ledna přiletěl  do Austrálie, ještě jsem netušil, jak těžké bude najet do plného tréninku nejen fyzicky, ale hlavně psychicky, a to především proto, že jsem musel sebrat veškerou motivaci a do každého tréninku se doslova dokopat kolikrát i přes bolest a velkou únavu. Vážil jsem hezkých 82 kg a cílem bylo také hodně zhubnout a tím zrychlit svůj běh. Plavání bylo vždy mou slabinou, ale tady jsem pomalu dokázal najet na pravidelné tréninky a mít z nich dobrý pocit. První měsíc tréninku byl hodně náročný. S váhou jsem nicméně šel poměrně dobře dolů až na 74kg, ale běžecké tréninky byly kvůli váze zpočátku těžké a achylovky se začaly brzy ozývat. Vždy jsem, ale vše dokázal doléčit a znovu se postavit na start tréninku. V únoru jsem už dokázal běhat 20ti kilometrové tréninky a na kole zvládat pětihodinové vytrvalostní tréninky. Motivace proto byla v tomto měsíci nejsilnější a já opravdu trénoval s chutí a každým dnem jsem cítil velké změny. Také došlo i na karambol, kdy mi paní otevřela dveře od auta a já skončil na zemi s tržníma ránama a zlomeným ukazováčkem. Musel jsem upravit trénink a omezit plavání. Izolepa ale následně poskytla dočasné řešení a plavecký trénink se mohl realizovat. V únoru jsem už měl na kole ujeto přes dva tisíce km, naběháno necelých 300 km a tělo se začalo vracet do mladých let. Březen, kdy jsem nejvíce bojoval s psychikou a motivací do dalších tréninků, byl nejtěžší. Přesto jsem to nevzdal a tréninky jsem odchodil tak, jak jsem cítil. Finální kilometráž celého tréninku byla 3600km na kole, 450km naběháno a 70km naplaváno.

Děti

Velmi mne potěšilo i pozvání na půdu Českého konzulátu v Sydney a osobní setkání jak s českým konzulem Hani Stolinou, tak s novým velvyslancem České republiky v Austrálii, Martinem Pohlem, v rámci triatlonu pro děti z české komunitní školy, který jsem realizoval s učiteli.

Dětský triatlon

Závod

Afrika byla velkým cílem a podpora, která příšla od všech z Čech byla užásná a i to, že přiletěl Štěpan společně s kamarádkou Radkou, bylo super. Celý závod jsem započal hezky, plavecky jsem zvládl 3,8 km za 1:09 i přesto, že byly menší vlny. Na kolo jsem sedal poměrně odhodlaný a čas v prvním okruhu i přes silný protivítr byl ideální a byly rezervy. V druhé polovině závodu jsem začal ztrácet motivaci a nebyl jsem schopen se kousnout a udržet stejný čas. Cyklistická část byla změněná a přibylo poměrně dost kopců.  V druhém okruhu vítr podstatně zesílil, ale stále jsem mohl bojovat. Kolo jsem nakonec zajel těsně pod 6 hodin. Bežecká část už byla zlomová, kdy jsem na 14. kilometru po 11 km chůze odstoupil. V ten den to tam prostě nebylo a psychika nepracovala dobře. Pro mne byl problém vůbec jít a udělat osudové rozhodnutí pro mne nebylo jednoduché. Takto jsem to cítil a odstoupil. Myslím ale, že mi to ve finále mnohem více pomůže se zakousnout dál. Prostě jsem to fakt v sobě celkově neustál. Nemůže se mi ale dařit stále dobře a abych mohl posouvat své hranice, musím bojovat i s chybami, které jsem udělal.

IRONMAN AFRIKA

Vyjímečnost

Austrálie a Afrika mi daly strašně moc. Přinesly mi chvíle, které byly těžké, ale i chvíle, které jsou krásné a nekončí.  V Austrálii jsem získal to nejcennější a tím je touha a krásná budoucnost plná nového odhodlání. Děkuji opravdu za krásný dárek od Radky Šimkové, vůbec všem, kteří mne podporovali. Také firma IFER, která mne podpořila finačně a Author, který mne jako vždy řádně vybavil, abych vše mohl zvládnout.  Velký dík patří také Pavlíně Polákové, reportérka českého vysílání SBS Rádia, která se mi stala velkou oporou a pomocí v celém tréninku a hlavně životní partnerkou. Díky patří také fotografovi Honzovi Černochovi, který mi udělal krásné fotky a natáčel mne při tréninku.

Teď už mám před sebou mraky akcí pro děti a závody, kde chci bojovat o krásné časy a dětem ukázat, že i jejich příběh a sen je moc důležitý.

tom-a-paja

„Víc než jen příbeh“

Tomáš Slavata 2014