Ve čtvrtek 3. října 2013 proběhlo v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí slavnostní vyhlášení vítězů 16. ročníku Ceny VIA BONA.

Cena VIA BONA je prestižní veřejné ocenění jednotlivců i společností za jejich dobročinné úsilí v České republice. Každoročně vyzdvihuje následováníhodné příklady dárcovství, ukazuje nové filantropické trendy a sehrává tak roli jakéhosi majáku, který inspiruje a ukazuje cestu všem současným i potenciálním dárcům.

Cena za osobní zaujetí – Srdcař roku:

Českého triatlonistu porota ocenila za dlouhodobou a intenzivní pomoc dětem z dětských domovů a sociálně slabších rodin. K pomoci ho přiměl vlastní pohnutý životní osud. V současnosti spolupracuje s Nadačním fondem Albert a po celé České republice pořádá řadu sportovních aktivit a besed pro děti. To vše za cenu velkého osobního nasazení, jak je vidět i z jeho slov: „Téměř veškerý svůj čas, možnosti a schopnosti dávám do projektů pro děti, které mají podobně tvrdé výchozí podmínky, jako jsem měl kdysi já sám (děti z dětských domovů, děti ze sociálně slabých poměrů). Snažím se být vzorem, ukazovat jim cestu.“

Velmi silným příběhem letošního ročníku Cen VIA BONA je osud Tomáše Slavaty, který se stal jednoznačným vítězem kategorie Srdcař roku. Jak už bylo zmíněno, Tomáš, sám velký sportovec, se dnes neúnavně věnuje pomoci dětem ze sociálně slabších rodin a dětských domovů. Jak sám uvádí, takových lidí je více, ale málokdo z nich pochází z problematické rodiny, kdy ho vychovávala převážně ulice. V době dospívání v sobě Tomáš objevil nečekanou vůli svůj život změnit, opustil problémové prostředí a svou přebytečnou energii směřovat do sportu. Brzy zjišťuje, že pomocí sportu může pomoci nejen sám sobě, ale i jiným. V 21 letech si bere do pěstounské péče své dva nezletilé synovce a nabízí jim zázemí, které v dětství sám postrádal. K tomu organizuje řadu sportovních aktivit pro děti a ukazuje jim svým příkladem, že i přes nepřízeň osudu a těžké dětství lze v životě dosáhnout svých snů.

Tomáš společně s Petrou Režnou, která ho nominovala na cenu Via Bona.

Media:

ČT1: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/244692-majaky-hodne-nasledovani-srdcar-roku-a-jini-darci/

Nadace Via: http://www.nadacevia.cz/cz/aktuality/zname-viteze-ceny-via-bona-2013

Lidovky: http://www.lidovky.cz/nadace-udelila-cenu-za-dobrocinnost-ma-ji-triatlonista-i-sochar-pva-/zpravy-domov.aspx?c=A131004_104924_ln_domov_mct

Aktualně.cz: http://aktualne.centrum.cz/nazory/clanek.phtml?id=792052