V roce 2010 se Tomášovi podařilo uskutečnit sérii amaterských triatlonových závodů pod jménem Albert triatlon tour pro děti z dětských domovů i běžných rodin po celé ČR. Velkou změnou předešlých dvou let byl název celé tour, ve které přestalo figurovat jméno obchodního řetězce, ale po dohodě s partnery nese jméno Tomáše Slavaty. Odprostila se tedy od reklamního štítu a začala se soustředit na příběh, který tato série nese.

Tomáš chce předat kus něčeho, čemu věří, nikoliv akci spojovat s velkými firmami a jejich názvy. V roce 2016 vstoupí tento unikátní projekt do 6. ročníku. Tomášovo odhodlání měnit svět sbíra ceny nejen u nás, ale i ve světě a v loňském roce, byl také vybrán do projektu Českého Rozhlasu hrdinové 20 století a stal se členem správní rady Nadačního Fondu Pomoci, který pomáhá lidem, kteří se dostanou do tíživé situace a spravedlnost je v nedohlednu. Jeho práci se také snažila zachytit v dokumentu pro Českou Televizi Theodora Remundová, která s ním strávila čtyři dny a natačela také na finálovém závodě v Řepích. Na dokument se můžeme těšit v září tohoto roku.

Každý rok se nese v mottu, které nese kus Tomášova příběhu, který dává lidem a dětem kolem sebe i tento rok tomu není jinak a on sám otevirá další kus svého života a inspirace, která ho potkala.

Zastávka Hellichova je místem, odkud jsem se poprvé pustil do závodu s tramvají, když mi před nosem zavřela dveře. Byl to rok 1989, kdy jsem na Malostranské náměstí díky semaforům doběhl dřív. Pochvala pána, který mne sledoval, byla pro mne impulsem k běhání vedle tramvají a upoutávaní pozornosti a čekaní na další pochvalu, která už nepřišla. Na škole si, ale všimli mého zlepšení v běhu a co nevidět jsem stál na startovní čáře svého prvního závodu, který pro mne znamenal jasný směr v mém životě. Každým vyhraným závodem a pochvalou jsem šel krok po kroku za svým snem. Bylo super už nekončit v ředitelně kvůli rvačkám, ale kvůli pochvale za reprezentaci školy. Jediný moment může změnit celý život a to vkládám do všech akcí s dětmi a ukazuji jednoduchý směr a sílu odhodlání. V každém závodu mezi zastávkami na Malé Straně jsem zažíval prohry, vítězství, zklamání a snil o velkých závodech ve světě – jeden moment, jeden život.

Triatlonových závodů Slavata Triatlon Tour se mohou účastnit chlapci i dívky od 4 do 18 let. Soutěžící budou rozděleni do pěti kategorií podle věku a utkají se v disciplínách „kachny“ (namísto tradičního plavání), jízdě na kole a běhu. Krajští vítězové každé z pěti kategorií pak postoupí do finále, jež proběhne 18. září 2016 v Praze. Hlavními cenami pro závodníky Slavata Triatlon Tour budou horská kola značky Author, která se budou losovat, aby měl opravdu v tomto závodě šanci naprosto každý, bez ohledu na výsledek závodu (celkem se na jednom závodě rozdájí čtyři kola). Start závodu, je vždy od 16 hodin a prezentace otevřena od 15 hodin. Veškeré doplňujíci informace naleznete na stránkách www.slavatatriatlontour.cz.

 1. 10. 5. 2016 Start závoduPraha – u městského úřadu Praha 17
 1. 12. 5. 2016 Tábor – Areál Komora
 1. 17. 5. 2016 Brno – Sportovní Areál Pod Plachtami, Nový Lískovec
 1. 18.5. 2016 Telč – u rybníka Roštejn
 1. 24. 5. 2016 Náchod – dopravní hřiště
 1. 26. 5. 2016 Děčín – Zámecký park, Mariánská louka
 1. 31.5. 2016 Hrádek nad Nisou – rekreační areál Kristýna
 1. 10. 6. 2016Plzeň – Velký rybník Bolevec
 1. 14. 6. 2016 Olomouc – park Flora
 1. 15. 6. 2016 Karviná – Areál loděnice v parku Boženy Němcové
 1. 16. 6. 2016 Otrokovice – Rekreační oblast Štěrkoviště
 1. 18. 9. 2016 Finále Praha – u městského úřadu Praha 17

„Dá se říci, že Slavata Triatlon Tour je takovou střechou toho všeho, co dělám, je to místo, kde mohu v jeden den spojit všechny ty děti jak z dětských domovů, tak základních škol. Je to triatlonová tour, která dává šanci naprosto každému dítěti. Snažím se spojit dva rozdílné světy, které naše společnost oddělila a přitom si každý zasluhuje dostat rovnocennou šanci. V rámci této série závodů je na každém závodě možnost si zapůjčit kolo a vybavení, čímž dávám šanci i dětem z rodin, které si třeba nemůžou kolo dovolit, ale přesto by chtěly, aby si jejich děti tento krásný sport mohly vyzkoušet. Dávám jen šanci, kterou jsem já sám v dětství nedostal a musel za ní bojovat – to je Slavata Triatlon Tour“