Rozhovor se Srdcařem roku Ceny VIA BONA 2013 Tomášem Slavatou

Tomáš Slavata, český triatlonista, který neúnavně pomáhá sociálně znevýhodněným dětem, získal loni Cenu VIA BONA za osobní zaujetí. Porotu zaujal svým zápalem a vysokým nasazením, se kterým realizuje řadu projektů.

Odkaz na originalní článek: http://www.cenaviabona.cz/o-cene-via-bona/18-novinky/102-prekazky-jsou-jen-dvere-k-naplneni-nasich-snu


Dobrý den, Tomáši, jak se nyní máte, co připravujete?

Teď se mám úžasně. Díky přátelům jsem se dokopal k tomu, abych se trochu věnoval taky sám sobě. Letenky do Austrálie, které jsem dostal od kamarádky, byly jasnou výzvou. Rozhodl jsem se, že odletím a tvrdě se tu připravím nejen na novou sezonu, ale zejména na triatlonový závod Ironman v Africe. Ten se koná začátkem dubna a přelétám tam přímo odsud z Austrálie. Takže se dá říct, že odpočívám tvrdým tréninkem a motivuji děti a lidi kolem sebe každodenním přísunem informací na Facebooku, kolik už mám kilometrů v nohách a jak trénuji. Ironman je jedním z nejtěžších závodů na světě, kde musí triatlonista zvládnout 3.8km plavání, 180 km na kole a 42 km běh. Věřím, že skrze sebe a svou vůli měnit svět dokážu svým příkladem ukázat, že překážky jsou jen dveře k naplnění našich snů. Připravuji a plánuji také celou nadcházející sezonu, ať již závody pro děti po celé republice, tak i doprovodné akce a tréninkové kempy. Prostě se i tady při tom tréninkovém zápřahu věnuji tomu, co jsem dělal doposud a věřím, že tento rok bude velice silný po všech stránkách.

Spolupracujete stále s Nadačním fondem Albert?

S Nadačním Fondem Albert se spolupráce velice zúžila a zůstala pouze podpora besed a pomoc dětem v nouzi. Díky fondu jsem ale dokázal nastartovat celou tour a jsem mu za to vděčen a chápu, že je třeba dávat peníze i do jiných projektů. Nový partner by byl přínosem, ale nová spolupráce se zatím nerýsuje. Hlavní investicí je zejména můj čas a i přátelé dokážou hodně pomoci, takže to nebude mít žádný vliv na vše, co dělám.

Pomáháte stále znevýhodněným dětem?

Ano, bez přestání se tomu věnuju, i když jsem tady u klokanů. Dva moji svěřenci jsou teď součástí projektu Era „Měním svět“ a lidé mohou sledovat online plnění jejich výzvy. Já do projektu vstoupil bez nároku na honorář, jen pro jeho myšlenku.

Jak hodnotíte uplynulý rok? Došlo k nějakým změnám?

Předchozí rok byl krásný i přes to, že jsem sváděl mnoho bojů za svět, kterému věřím. Setkal jsem se s lidmi, kteří chtěli špinit mou práci a motivaci, nevěřili čistotě úmyslu, což možná souvisí se stavem naší společnosti. Ale každý rok mám přes 50 akcí s dětmi, k tomu kempy a beru si k sobě i děti z dětských domovů a sociálně slabších rodin, takže na trápení není čas. Každým rokem se posouvám dál a dál, dokážu určitě lépe komunikovat a mé sebevědomí se zlepšilo, protože si mé práce všimli lidé, kteří dokázali mnohem více než já. Uvědomil jsem si, že to, co jsem doposud vytvořil, je velice úzce spjato s příběhem mého života. Proto jsem se rozhodl, že to ponese mé jméno a nikoliv jména sponzorů, což bude těžké. Důvodů je více, ale pokud chci, aby lidé viděli, o co skutečně usiluji a odráželo to tu myšlenku, není vhodné, aby se název samotného projektu, který podporuje děti, spojoval s názvem velké firmy. Působí to komerčně a média i veřejnost to tak vnímají a ztrácí to na síle. Věřím, že i přesto naleznu nějakého silného partnera pro spolupráci, který to pochopí, a když už se rozhodne podpořit příběhy dětí, kterým věnuji svůj čas, nepůjde o reklamu, ale o nezištnou podporu dobré věci. Zdá se to možná naivní, ale věřím tomu.

Jaký je to zpětně pocit získat Cenu VIA BONA?

Pocit je stále nepopsatelný. Při jakékoliv příležitosti vyprávím symbolický příběh toho večera, kdy jsem toto ocenění přebíral právě na Malé Straně, v místě mého dětství, a o vyšlechtěném Tomášovi, který se vrátil na místo, kde to vše začalo, už jako úplně jiný člověk. I tady v Austrálii jsem měl besedu s rodiči žáků česko-slovenské školy a s učiteli jsem pro děti připravil sranda triatlon. A dokonce i tady mne nazývají patronem a srdcařem, takže převzít právě tuto cenu, bylo pro mne moc důležité. Zase se budu opakovat, ale dostat cenu od lidí, kteří utváří přes 17 let charitativní a filantropický svět v České republice, je pro mě prostě něco nepopsatelně krásného a hlubokého a má práce se tím v mých očích stala skutečnou.

 

Jaké jsou Vaše dlouhodobé plány?

Mé plány jsou jasné, čeká mne náročná sezona, kde chci opětovně podpořit na 50 akcí, z toho 20 akcí sám realizuji v rámci celorepublikových závodů pro děti pod jménem „Slavata Triatlon Tour“. Pak mě čeká dětská Atletická liga, tréninkové kempy, individuální podpora dětí a rodin, workshopy a besedy, kde hledám příběhy dětí. Jsou to většinou akce, kde spojuji přirozenou cestou děti z dětských domovů a snažím se bořit předsudky naší společnosti. A také akce, kde vznikají krásná přátelství. Velice rád bych k tomu i kvalitně závodil, abych dokázal na sebe upozornit zároveň jako sportovec. A pak, když se to vše spojí, bude to doufám silný vzor jak pro děti, tak dospělé v tom, co člověk dokáže, když opravdu věří svému snu a jde si za ním.

Nadace Via 2014