Cestou zahájili sbírku na hned tři dobročinné účely – na pomoc Denise, která pečuje o své mladší sourozence, aby nemuseli do dětského domova, Milošovi, který vyrábí speciální kola pro zdravotně postižené děti a pro Domov důchodců v Bystřanech

Už podruhé uspořádal filantrop Tomáš Slavata s dětmi z dětského domova cestu na kolech k Baltskému moři. Tentokrát se na trasu dlouhou 550 kilometrů vypravil se čtyřmi chlapci a jednou dívkou z dětského domova Tuchlov. Novinkou letošní výpravy je i to, že se k dětem připojili i herci z Cirk La Putyka. Cílem cesty je především pomoc druhým, ale také snaha dokázat, že děti z dětských domovů umí dávat a nejenom přijímat. Tomáš Slavata před samotnou cestou zahájil s dětmi crowdfundingovou sbírku. Chtějí společně vybrat peníze na pomoc Denise, která se snaží postarat se o své mladší sourozence, aby nemuseli skončit v dětském domově a pro Miloše, který vyrábí speciální kola pro tělesně postižené děti. Navíc chtějí přispět ještě Domovu důchodců v Bystřanech. Do sbírky je možné přispívat do konce června. Za nezištnou pomoc a odvahu vydat se na cestu pro dobročinné účely získaly děti z DD Tuchlov ocenění Mladý hrdina.

IMG_9749

 Během pěti dnů zdolali Nikol (16), Patrik (14), Radek (17), Pepa (15) a Tomáš (22) z Dětského domova Tuchlov 550 kilometrů na kole pod vedením Tomáše Slavaty a za doprovodu jeho přítelkyně Pavlíny, a herců z Cirk La Putyka. Nápad na spojení sportovního zážitku a dobré věci se zrodil minulý rok u dětí v Dětském domově Krompach. Těm se tehdy podařilo vybrat více než 100 000 korun na kompenzační pomůcky pro Domov seniorů v Chrastavě.

Tentokrát se do dobročinného projektu zapojili čtyři chlapci a jedna dívka z dětského domova v Tuchlově. Na cestu se připravovali pravidelnými běžeckými a cyklistickými tréninky. Zajistit a seřídit kola, všechny obléknout do každého počasí, pořídit stany, spacáky a další nezbytné vybavení – to vše se muselo na cestu připravit.

IMG_9734

 „Po loňské výpravě jsme letos neváhali a dali jsme dohromady další tým dětí z děcáku. Díky loňské medializaci se k nám přidalo i pár známých osobností, které do projektu vnesly úplně nový rozměr. I proto jsme se rozhodli tentokrát se pokusit vybrat 200 000 korun na pomoc Denise, Milošovi a Domovu důchodců v Bystřanech,“ popisuje filantrop Tomáš Slavata. Sportovní vybavení měly děti zajištěné díky Ivu Šormovi a fondu Divoké Husy.

O průběhu celé cesty informoval Tomáš Slavata na Facebooku i na vlastních webových stránkách. Před samotnou Cestou k Baltu pak byla spuštěna sbírka. Z té chtějí děti předat finanční obnos Denise, která se chce postarat o svoje mladší sourozence, aby nemuseli skončit v dětském domově. Peníze jí pomohou složit zálohu na byt a obstarat základní vybavení. Milošovi, který má vlastní firmu na výrobu kol pro postižené děti, by pak rádi obnovili strojové vybavení. Poslední díl z vybrané částky poputuje Domovu důchodců v Bystřanech. Tam směřují i peníze od České pojišťovny. S udělením titulu Mladý hrdina je totiž svázán finanční dar. A ten se děti z Tuchlova rozhodly věnovat právě tomuto domovu pro seniory.

„Jsem ráda, že máme další inspirativní příběh, který můžeme v rámci projektu Mladý hrdina ocenit. Je skvělé, co pětice dětí na Cestě k Baltu dokázala. Ocenění si bezesporu zaslouží a já doufám, že se stanou inspirací a motivací pro další děti a mladé lidi, a to nejen z dětských domovů,“ komentuje předávání ocenění Ivana Buriánková z České pojišťovny. Děti byly oceněny během živého vysílání na radiu Expres FM, kde dávaly rozhovor společně s Tomášem Slavatou.

Sbírka stále běží: https://www.nfpomoci.cz/project/cesta-k-baltu-volume-ii/

Oceněním účastníků první Cesty k Baltu odstartoval v roce 2017 projekt České pojišťovny Mladý hrdina. Ten hledá výjimečné příběhy dětí a  mladých lidí do 18 let.

Od jeho zahájení bylo oceněno již 21 Mladých hrdinů, kteří svými činy pomohli ostatním – péčí, organizací finanční sbírky nebo záchranou života.

Nominovat na ocenění Mladý hrdina může kdokoliv, a to prostřednictvím formuláře na  webových stránkách projektu www.mladyhrdina.cz

Zapojte se i vy!

 

IMG_9736 IMG_9737(1)  IMG_9740 IMG_9743