Tak jako každý rok se snažím uzavřít větší reportáží sezónu, kterou mám za sebou, a přiblížit, co vše mne v tomto roce posunulo, srazilo, jaké dětské sny jsem našel a pomohl jim. V tomto roce jsem absolvoval na 51 akcí pro děti po celé České republice a v letošním roce poprvé i na Slovensku. Ať už to byla Slavata triatlon tour, Atletická liga Řepy nebo pomoc na mnoha triatlonových závodech, kde jsme se jako Hromová parta vždy starali o dětské závodníky a technické zabezpečení. Více než 20 000 km za volantem a mnoho štastných děti. Letošní rok s sebou přinesl také spousty krásných příležitostí, které jsou důkazem určitého respektu vůči mé práci a pochopení mého naivního pohledu na svět – nominace na „Hrdinu“ v anketě Českého rozhlasu, členství ve správní radě Nadačního Fondu pomoci Karla Janečka a také natáčení dokumentárního filmu o českých filantropech a mé práci s Theodorou Remundovou. Celkem se rozdalo 61 horských kol Author a to za velké podpory Nadačního Fondu pomoci, který znásobil každý váš finanční příspěvek včetně velkého daru od společnosti Hilti,  DKNV stavební, Manufaktura a Author, který už řadu let nechává kola za dotovanou cenu.

Pražský maraton

Nechtěl jsem začít sezónu jen tak a aniž bych to tušil, tak jsem v zimním období hodně trénoval s celou Hromovou partou a pak dobrou náhodou jsem se ze dne na den postavil na start pražského maratonu, kde jsem zprvu chtěl hlavně pomoci Standovi Dvořanovi a odtáhnout mu co nejdelší část v tempu 4:30 na kilák. Nakonec jsme toto tempo udrželi až dokonce i já si dal svůj osobák na této trati za 3h:09m. Tímto dnem to ale neskončilo a už po čtyřech dnech jsem se postavil na půlku, kterou jsem dokončil za 1h:28 v tempu 4:11 na kilák. Všemu jsem nasadil korunu startem na Krušnomanu – jednom z nejtěžších duatlonů v ČR a za děště a chladného počasí jsem bojoval spíše sám se sebou, abych závod dokončil. Únava už na mém těle byla znát a já moc dobře věděl, že se mi roztáčí kolotoč aktivit, které mi vezmou čas na kvalitní trénink a účast na velkých závodech v triatlonu. Šlo ale o mé vnitřní předsevzetí a to, že jsem chtěl nastarovat to vše maratonem sportu a pak tu sílu a energii vložit do všeho, co mne čekalo.

Nové akce

Za sebe mohu říci, že asi nejkrásnější novinkou v letošním roce byly akce na Slovensku jak pro děti z dětských domovů, tak i pak pomoc na velkém závodě Oravaman a to vše díky nové spolupráci s firmou Hilti, která se mnou spojila síly a společně jsme udělali krasné dny dětem v Liptovském Mikuláši. I pomoc na závodě Barvám neutečeš, byla fakt úžasná s týmy dětí, které jsme dali dohromady, jsme si to patřičně užili. Každý rok si říkám, že akcí musím spíše ubrat… Říkám, ale neposlechnu J Bylo krásné splnit dětské sny a pomoci i na Slovensku.

Spojení sil

Když mi přišel email od ředitele Nadačního fondu pomoci Čestmíra Horkého, který mi nabídl, zdali bych se nechtěl stát členem správní rady tohoto fondu a nespojil síly s jejich myšlenkou, která je mému světu hodně podobná, byl to pro mne blesk z čistého nebe a to především v době, kdy jsem hodně bojoval za čistotu své práce a snažil se už přes rok ukončit spolupráci s Advokátní kanceláří, kde byl úplně jiný záměr než pomoci tomu, co dělám.  Bylo to pro mne projevení velké důvěry a projevené uznání tomu, co jsem dokázal. Hodně za to vděčím paní Podařilové, která mne doporučila a svěřila se s mým příběhem. Nadační fomd pomoci pomáhá tam, kde často my lidé selháváme nebo už nemáme sílu bojovat s nespravedlností kolem nás. Vážím si této nezištné nabídky a poklony, která do mého světa, vnáší řád a uznání.

Čeští filantropové a Hrdina ?

V červnu padla první klapka k dokumentu o českých filantropech a lidech, kteří se snaží změnit svět kolem sebe. Jeden cyklus České televize bude patřit dětem kolem mne a Theodora Remundová zachycuje mou práci přímo v terénu. Pro mne je to velká čest a příležitost, jak ukázat vše kolem mne a co za tím vším stojí. Jedná se o projekt dokumentaristky Jany Počtové, která se snaží zachytit skutečnou tvář filantropického světa. Filantrop není jen člověk, který dává veliké finanční dary, ale také člověk, který dává svůj čas a vzor do naší společnosti. Natáčení už máme za sebou a vy se v únoru můžete těšit na jeho vysílání. Na podzim Český rozhlas také rozjel projekt Hrdina.cz, který začal hledat v naší společnosti známé i neznámé hrdiny, o kterých si myslí, že mění životy kolem nás a zachraňují. I přesto, že jsem byl Českým rozhlasem nominován mezi 20 hrdinů současnosti, si stále myslím, že hrdinou je každý z nás, kdo chce přijmout svůj život a bojovat za své sny, a věřím, že jsem dokázal aspoň pár dětí motivovat k tomu, aby bojovaly sami za sebe.

Tomáš Slavata a Theodora Remundová 

Rozhovory s dětmi

V tomto roce jsme také společně s Pájou začali dělat rozhovory s dětmi, které jsem skrze svou práci za poslední roky dokázal ovlivnit a našel v nich jejich touhu jít za svým snem a splnit si je. Rozepsat se tu o všech těch dětech by bylo na dlouhé povídání, ale všechny ty rozhovory a většinu fotek naleznete na stránkách Slavata triatlon tour, kde se můžete začíst do jejich povídání.  V životě je těžké najít cíl a stanovit si své vlastní hodnoty v kontextu z dnešním světem a hodnotami, které převládají. Prostě být jiný neznamená být špatný a odlišnost je vždy těžce přijímána. Nelehké prostředí z dětí nedělá chudáky, to my a náš přístup, který je o soucitu a nikomu nepomáhá. Pokud jim ukážeme, že jejich hendikep není zdí, ale energií pro jejich sny, pak není třeba soucitu.

Už bylo dost slov

Ať tu společně neztrácíme čas nad reportáží, která vás na chvíli zanesla do mého světa a spíše vyjádřila mé poděkování vám všem… Tento rok se nesl v duchu mota „Být jiný neznamená být špatný“. Ten následující ponese heslo „Jeden moment, jeden život“  a bude vyzdvihovat momenty dětí, které dokázaly změnit život a začaly bojovat za své místo. Každý rok je náročný, ale každý si procházíme bolestmi a světem, který nám často lže. Vždy je na nás, zdali přijmeme pohodlnost a necháme se vláčet nebo budeme jiní a přestaneme se za to stydět. Člověk v životě musí i ve strachu ukončit věci, které mu přinesou mnoho bolesti a prozření, ale je důležité vykročit a bojovat za to, čemu skutečně věříme i za cenu toho, že můžeme ztratit vše, ale vždy můžeme začít znovu.

Můj svět patří dětem a už druhým rokem mé přítelkyni Páje, pro kterou není jednoduché stát po mém boku v boji, který svádím za lepší ideu a děti, které si to zasluhují. Je mi neskutečně velkou oporou spolu s přáteli, kteří jsou tu pro nás a podporují nás v naší cestě. Ne všechny výdaje jsme schopni dorovnat a ani prodej mého bytu či slíbená spolupráce, která je vždy spíše slovem, nezajistí vše, co dělám. Sám na sebe často vezmu velkou zodpovědnost ve formě dluhu tak, abych mohl dětem dát více, a snažím se vedle toho vše zvládnout. Rodina Režných nám na dorovnání horských kol z minulosti pro děti poskytla nezištně velkou finanční částku, nebo pan Hák, který věnoval také peníze na nákup kol a mnoho dalších, kteří vidí mé činy.

Atmosféru a veškeré akce jste mohli pravidelně sledovat na FB a bude tomu tak i nadále, protože naše starosti nejsou důvodem, abychom, zapomněli na lidi a děti kolem sebe.

Maraton nekončí. Jede se dál. Besedy pro děti z dětských domovů a základních škol už bojují o svá místa v kalendáři. Těšíme se na vás!

Tomáš, Pája, Dominik a Štěpán alias Hromová parta

Pája, Domink a Štěpán