TomášSlavata.cz AtletikaŘepy.cz SlavataTriatlonTour.cz
Tomáš Slavata

Kdo je Tomáš Slavata?

Hádky, násilí a útěky z domova. Tomáš Slavata měl krušné dětství. Stal se ale dobrým sportovcem a rozhodl se pečovat o děti z problémových poměrů, jaké zažil on sám.

Životní cesta tohoto pětatřicetiletého sportovce a patrona dětí začala nezvykle – na ulici a v problémové rodině. Z průšvihů jej ale zázračně vyvedl sport a motivace pozitivně vyniknout. Ve svých 21 letech pak navzdory úředním  překážkám  získal do vlastní péče své dva malé synovce, kteří se ocitli v dětském domově, a přes deset let je vychovával ve společné domácnosti. Od roku 2014, má také v pečí Dominika z dětského domova Vysoká Pec a Štěpána ze sociálně slabé rodiny.

Třebaže se naplno věnoval svým synovcům a docházel do zaměstnání, dokázal se současně vypracovat v kvalitního sportovce (terénní triatlon Xterra). Mimo jiné vybojoval v roce 2009 13. místo  v kategorii do 30 let na světovém šampionátu Xterra na Havaji a celkové 5. místo v poháru terénního triatlonu Xterra. Pravidelně se účástní závodů Ironman,  Winterman a Moraviaman triatlon.

Pro Tomáše byl sport prostředkem jeho vlastní záchrany, nikoliv jednosměrným cílem a chuti po úspěchu. Raději se soustředil na práci s dětmi. Jeho hlavní investicí je nejen čas, který dětem dává, ale zvláště pak snaha dodávat dětem, které vyrůstají v dětských domovech nebo v sociálně slabých poměrech, životní motivaci a naději. I přes nefunkční rodinu, kde alkohol, drogy a prostituce, byly běžné, se dokázal všemu postavit a nezapomněl u toho na lidi a děti kolem sebe. Jeho cílem je hledaní dětí, které si o pomoc neumějí říct či se stydí, proto vzniklo tolik projektů, kde muže trávit čas s těmito dětmi a najít příběhy dětí, kteří bojují za své sny.

Jednou z nejvýznamějších hodnot projektů, kterou se Tomáš dětem snaží vštípit, je solidarita. Je důležité, aby se děti dokázaly navzájem vnímat bez ohledu na finanční (ekonomické) a sociální postavení. V současnosti se paralelně věnuje několika projektům, které organizuje:

Neúnavného humanitárního úsilí Tomáše Slavaty si v posledních letech povšimlo několik prestižních organizací, od nichž obdržel čestná ocenění:

Zajímavé odkazy:

Slova po získání ceny Via Bona:

 Být jiný neznamená být špatný, ale výjimečný tak, jako pomoc dětem a lidem, která by měla být samozřejmá nikoliv vzácná. Když celý život bojujete a vzdáváte se všeho pro to, čemu uvnitř srdce nejvíce věříte a vaše okolí vás za to odsuzuje či špiní, je těžké nalézt sílu a odhodlání. Má cesta byla správná i přes to vše zlé, co mne v životě potkalo a právě to mi dalo tu sílu být princem Bajajou pro všechny ty děti kolem mne. Kolikrát jste vy sami stáli nad propastí a báli se rozhodnout, ale vždy jste nakonec vykročili a zbavili se strachu, protože jste pochopili, že musíte bojovat za to, co vás dělá štastnými. Přijmout ocenění Via Bona bylo něčím neskutečně krásným, kdy jsem se na jeden večer vrátil na Malou stranu, kde to vše před třiatřiceti lety začalo. Tato cena je o tom, že můj dětský sen, jak změním svět, se proměnil ve skutečnost. Je také důkazem, že dospělí toho malého kluka nejen konečně vidí, ale že ho vnímají a berou ho vážně. Štěstí je často jen zlomkem našeho života, ale stojí za to bojovat a žít naplno.

„Je důležité dětem dát čas dospělého člověka a ukázat pevné vzory v lidech, kteří se dokázali vzepřít osudu.“

Tomáš Slavata