Když jsem započal přípravu na výzvu, kterou už většina z vás zaregistrovala, začal jsem trénovat po delší odmlce, kdy jsem se poslední dva roky spíše věnoval akcím pro děti a musel dobojovat své bitvy, aby má práce získala svou čistotu a lidé, kteří se ke mně připojili pochopili, že nejsem prostředkem k  realizaci jejich snů, ale že své sny musí žít sami za sebe a přijímat výzvy tak jako život.

Váha Tomáš

Kapitola první: Trénink

Nebylo jednoduché zase naskočit do plného tréninku. Po zkušenosti z Austrálie, kde jsem do trénování vlítl příliš horkokrevně a byl z toho spíše boj o zdraví, jsem nechtěl udělat stejnou chybu a nenakládat si velkou zátěž, která by vedla stejně jako v Austrálii k zánětům a únavovým problémům.  Proto jsem vše už od začátku konzultoval s Janem Pernicou, který je nejen dobrým trenérem, ale hlavně úžasným závodníkem. Začínal jsem na váze 82 kg a bylo mi jasné, že musím hlavně zhubnout a co nejvíce dostat dolů, aby tělo nebylo tolik přetěžováno. Začal jsem postupným běháním – v prvním lednovém týdnu jsem naběhal 45 km a postupně to až do konce března zvedal po 5 kilometrech na týden a končil na 100 km týdně. Po dlouhé době jsem dokázal běhat dvaceti kilometrové tréninky a k tomu posilovat. Jak se začalo dělat lepší počasí, začal jsem najíždět i objemy na kole a to hlavně proto, aby se mi otlačil zadek.  Výzva, kterou jsem si předurčil měla být v prvopočátku o výzvě pro mne samotného, protože jak se mi rozjede celá tour, nemám pak už tolik času trénovat a závodit. Chtěl jsem pro svůj klid něco dokázat a možná před sebe postavit výzvu, která je nepřemožitelná.

Do dnešního dne jsem naběhal 1010 km, na kole najel 700 km a to i s pomocí Páji na dvojkole. Plavecká část mne čeká v následujících 14 dnech . Vše jsem musel rozdělit tak, abych se dokázal plně věnovat přípravě závodů pro děti a všemu kolem. Snažil jsem se do poslední chvíle celou výzvu držet v tajnosti, abych měl dostatek času o tom přemýšlet a také zjistit, jak půjdou tréninky. Zvolil jsem větší objemy v běhu než na kole, soustředil jsem se tím hlavně na závěrečnou část každého dne, který budu podstupovat tak, aby tělo bylo více běžecky připraveno. Tím, že jsem trénoval v členitém terénu a dohormady nastoupal 12 500 výškových metrů, jsem věděl, že budu mít dostatek síly na kolo a tomu se tak stalo. Na kole se i přes malý objem cítím dobře, ale ten zadek… Celkově jsem tréninkem strávil přes 122 hodin.

Dokázal jsem  od nového roku zhubnout 7 kg a dostat se na 75 kg a v tréninku se začal cítít odpočatě. Poslední dva týdny už trénink prokládám odpočinkem a zaměřuji se na samotnou přípravu a plánování celého týdne.

Kapitola druhá: Výzva                                                       

Do začátku výzvy mi zbývá 14 dní, během kterých chci ještě něco málo najezdit na kole, abych uzavřel 1000 km a poladil nějaký ten menší objem v bazénu. V sedmi dnech chci zvládnout 2x Ironmana, 2x polovičního Ironmana, Krušnomana a na závěr si vychutnat Pražský maraton. V jednom týdnu mne čeká celkově.

11,4 km plavání
620 km na kole
188 km běh

  • 2.5.2016 v rámci tréninku ironmanská trať – limit 12 hodin
  • 3.5.2016 v rámci tréninku poloviční ironman – limit 6 hodin
  • 4.5.2016 v rámci tréninku ironmanská trať – limit 12 hodin
  • 5.5.2016 v rámci tréninku poloviční ironman – limit 6 hodin
  • 6.5.2016 přesun na Krušnomana – nejtěžší duatlon v Čechách i v Evropě
  • 7.5.2016 závod Krušnoman
  • 8.5.2016 Pražský Marathon

Chystáme společně s Lemonade celý harmonogram týdne a místa, kde se v danou hodinu budete moci připojit ať už na běh či kolo. Vím, že společně s lidmi kolem sebe to mohu dokázat. Už v tuto chvíli do toho jdou Jiří Januška,  Radek Holinka a David Svatoň, kteří se rozhodli mne následovat na mé cestě a výzvě.

 12992798_857159511077639_641941920_n

Kapitola třetí: Proč?

Ať už jsem nad vším přemýšlel jakkoli, uvědomil jsem si, že touto výzvou Běžím domů, která měla být mou zkouškou, mohu strhnout všechny okolo sebe a hlavně pomoci prodejem triček, které ponesou myšlenku celého týdne a všechen výtěžek půjde na nákup kol a individuální pomoc dětem, které hledám v rámci všech akcí, které pořádám. Už vzniká web společně s eshopem, kde bude možnost tričko zakoupit. V minulosti jsem se vzdal svého domova, abych mohl dát dětem maximum, a teď chci bojovat s výzvou a doběhnout vždy domů.

Picture1 Picture2

„Výzva Běžím domů je pro Tomáše symbolickým uzavřením jednoho období v životě a otevřením dalších možností, jak myšlenku pomoci dětem v složité situaci dostat k lidem.

Celý Tomášův příběh je o rodině, která je dítěti oporou na jeho ceste k dospělosti. Oporou, která podrží i ukáže směr. Výzva Běžím domů je krásnou ilustrací tohoto příběhu.“

Lemonade

Kapitola čtvrtá: Odkaz nebo úspěch ?

Čím více trénuji a čím více se výzva blíží ke svému startu, je ve mne stále otázka, co má výzva přinést či zdali to bude můj osobní úspěch nebo odkaz. Bylo by úžasné, kdyby se každý rok v první květnový týden vydali ti nejodvážnější na tuto cestu a pokořili sami sebe a zanechali tím svůj otisk, že chtějí bojovat jako ty děti, které to nemají jednoduché. Na úspěch lidé brzy zapomenou a je to pomíjivá věc, která netrvá věčně, ale co když tímto dokážu zanechat odkaz odhodlání měnit svět kolem sebe a přijmout lidi k zamyšlení, kam až sahají jejich hranice a jak můžou pomoci lidem a dětem kolem sebe. Svou odvahou ukážou, že chtějí bojovat společně.

Věřím, že bojem, který svedu v prvním květnovém týdnu, zanechám odkaz a vzbudím zvědavost lidí, kteří budou čekat, který den odstoupím. Výzva se stane odkazem, který nejde přepsat v tabulkách třeba jako nový mistr světa, a zanecháním něčeho společného, co bude lidi zvedat ze židle.

Bežím domů – Tomáš Slavata

tramvaj